تبلیغات
S O H E I L I CARTOON - «تفکرات مشابه در کارتون» به قلم استاد مسعود ضییایی زردخشویی
 
"هنر درنگ است.نقطه ای ست که در آن تاب سرشاری را نیاورده ایم. لبریز شده ایم. گریز می زنیم و با آفرینش هنری خستگی در می کنیم"

«تفکرات مشابه در کارتون» به قلم استاد مسعود ضییایی زردخشویی

نوشته شده توسط :امیر سهیلی
شنبه 16 دی 1391-07:17 ب.ظ

بحث شباهت ها بحث داغ همه جشنواره های دنیاست که گاهی منجر به حذف جوایز برندگان می شود. چگونه دو اثر مشابه خلق می شوند؟ بر چه اساسی دو اثررا شباهت می نامیم؟ و آیا اثر مشابه مستحق دریافت جایزه هست؟ موافقان و مخالفان چه می گویند و چگونه کار کنیم که اثرمان کمتر دچار شباهت های ناگزیر شود؟

آپلود عکس

آثار مشابه: آثار مشابه در کارتون عموما از چند اصل پیروی می کنند. گاهی تعدادی و یا همه این موارد در آثار مشابه دیده می شود. باید دقت کرد که استفاده تنها از یک مورد از این اصول نمی تواند مصداق شباهت تلقی گردد. مثلا استفاده از محیط جزیره در آثار همه کارتونیست ها هست ولی اگر جزیره فرضا با یک اصل دیگر مانند درخواست قلم از ناخدای کشتی ترکیب شد و دیگری آن را تکرار کرد می شود شباهت ... همانطور که درخواست قلم از ناخدای کشتی هرگز شباهت نیست مگر آنکه فردی در جزیره آن را درخواست کند. پس خیلی ساده وقتی دو یا چند اصل از این اصول با هم ترکیب شدند شباهت خلق می شود. هر چه تعدد این عناصر و اصول در اثر بعدی بیشتر باشد مسلما اثر، به اثر مرجع یا از پیش کشیده شده شبیه تر است و بالعکس.
شباهت و چند خصوصیت مهم : 1. استفاده از عناصر کارتون اثر مرجع. منظور از کارتون مرجع کارتونی است که از نظر تاریخ خلق شدن قبل از کارتون هنرمند فعلی طراحی شده است. 2. از موضوع و کادربندی اثر مرجع استفاده کرده است. 3. اغلب مفهوم اثر مرجع در آن ادراک می شود. 4. چیدمان عناصر خطوط فرضی حرکت در کادر چپ به راست، بالعکس یا قطری و رنگ اغلب در هر دو اثر تکرار شده است 5. از نقطه دید اثر مرجع استفاده کرده است. 6. از طراحی و فضا سازی و کاراکتر مشابه با جزئیات کامل استفاده کرده است. 7. یک عنصر اصلی وجود دارد که در هر دو محور کارتون است. 8. تصویر بسیار ذهنی و شخصی است و احتمال خلق دو اثر مشترک تقریبا محال است.
شباهت ناگزیر: مسلما همه کارتونیست های دنیا در آثارشان اثر مشابه پیدا می شود و بدیهی است که گاهی کارتونیست ها به یک اثر مشترک در خلق فضا و ایده برسند، اما غیر ممکن است که دو کارتونیست به یک طراحی کاملا شبیه از نظر عناصر، فضاسازی و کاراکتر برسند. عموما همیشه یک چیزهایی تغییر می کند. به هر حال شباهت ناگزیر نه جرم است نه گناه. یک اتفاقی است که مرتب روی می دهد و می بایست سعی کنیم از این اتفاق برای بهتر شدن و غیر تکراری شدن اثرمان استفاده کنیم.
شباهت و موفقیت: برای این که یک هنرمند موفق در هر رشته ای شوید یک راه دارید. بیشتر ببیند، بیشتر بخوانید و کمتر خلق کنید. مسیر همه هنرمندان موفق دنیا همین است. اگر فردی تعداد آثارش از تعداد آثاری که می بیند و تعداد کتاب هایی که می خواند کمتر باشد، مسلما آثار تکراری بیشتری هم دارد و یا آثاری دارد که تکراری نیست، اما موفق هم نیست. از طرفی گاهی ممکن است اثری که دیده ایم ناخودآگاه در ذهنمان بیاید و تصور کنیم ایده ذهنی خودمان است. باید بگویم این موارد هم بیشتر به خاطر ناهماهنگی همان سه اصل بالایی است که تناسب ندارد. یعنی دیدن، خواندن و کشیدن. هر زمان این سه مورد متناسب شد مسلما تکرار و شباهت نیز کمتر می شود. وقتی دارای یک جهان بینی و دیدگاه شخصی شدیم، مسلما آثارمان نیز منحصر به فرد می شود. راه ساده تر این است، هرگاه قلم را نه به مثابه یک ابزار که در امتداد قلبمان به کار گیریم، به تصویر جدیدی می رسیم!
شباهت و جایزه: خیلی ها معتقدند اگر کسی یک اثری را که سال ها پیش خلق شده بتواند با قدرت و تکنیک بهتری طراحی کند، پس می تواند مستحق دریافت جایزه باشد. از سه نظر این حرف غلط است. اول این که کارتون مسابقه طراحی نیست که هر کس بهتر طراحی کرد جایزه بگیرد. کارتون مسابقه ایده های خلاقانه به اضافه طراحی است. پس لزوما فردی که یک اثر قدیمی را بهتر از خودش کشیده از اصل ایده محروم است. دوم نیز معما چون حل شود آسان شود. حتی در خصوص طراحی هم به نظر می آید فرد اول بوده که فضایی متناسب ایده اش خلق کرده، عناصر خوبی استفاده کرده و زاویه نگاه را ایجاد کرده که باز هم طراح دوم از این باز ساخته شده ها دوباره استفاده می کند. و سوم در دیزی باز است حیای گربه کجا رفته؟ یعنی حق مؤلف است که نادیده گرفته شده است!
شهامت و شباهت: به نظرم جشنواره های که با شهامت اثر مشابه را در صورت مشخص شدن حذف می کنند از قدرت و اعتبار بیشتری نزد شرکت کنندگان برخوردارند. چرا که هنرمندان اعتماد بیشتری به آن ها خواهند داشت و احساس می کنند جشنواره از حقوق معنوی آثارشان محافظت می کند. به نظرم این ضعف داوری یا جشنواره نیست. چون باید حق بدهیم که داوران نمی توانند همه آثار خلق شده دنیای کارتون را قبلا دیده باشند. اگر چه انتخاب هوشمندانه داوران مسلما خطاهای این چنینی را کمتر می کند اما حذف نمی کند!
شک و شباهت: تکرار شباهت های بسیار در اثر یک هنرمند مسلما باعث می شود که اثر آن هنرمند با احتیاط بیشتری بررسی شود. پس هنرمندانی که به عمد و یا سهوا به این نکته توجه نمی کنند و علیرغم شک در شباهت، بدون بررسی بیشتر آن اثر را به احتمال مشخص نشدن در داوری ارسال می کنند باید توجه کنند متاسفانه تکرار این روشی که برگزیدند تنها موجب بدبینی نسبت به شخصیت حرفه ای آن ها می شود.
شباهت و عکس ها: آیا استفاده از عکس یا صحنه ای از فیلم در مسابقات کارتون مصداق شباهت محض یا کپی است؟ به هیچ وجه چنین نیست. همان طور که بارها از فیلم تایتانیک و عکس شلیک به ویت کنگ استفاده شده است. ولی باید دقت کرد که این استفاده نباید عینا همان مفهوم عکس یا همان عناصر تکراری را استفاده کند. می توان از عکس ها با دخل و تصرف در فضای کارتون جهت یک مفهوم جدید استفاده کرد.
شباهت در طراحی: شباهت در کاراکترها و عناصر در بسیاری کارتون ها کمابیش وجود دارد. ولی شباهت جزئیات و فضاها و کاراکترها با همان سایه ها، هاشورها و رنگ ها و ساخت و پرداخت ها مصداق شباهت است و عملی مجاز در جشنواره های معتبر نیست. بهتر است به طراحی شخصی خود برسیم. چرا که این کار در اصل احترام و رعایت اخلاق حرفه ای در خصوص کارتونیستی است که سال ها زحمت کشیده تا به یک اسلوب و روش در کار خود برسد. دنیای کارتون نیازمند دو تا کوزوبوکین و دوتا موردیلو نیست! رواج سکه تقلبی در بازار نشان از ارزش و رایج بودن سکه اصلی می دهد.
شباهت و استادان به نام: در آثار همه کارتونیست ها حتی استادان به نام جهان اثر مشابه هنرمندان دیگر وجود دارد. لذا این موارد دلیلی بر کسر شان یا عدم اعتبار هیچ کارتونیستی نمی شود. مسلما کسی که مشق زیاد می نویسد، غلط هم زیاد دارد. اما همیشه آثار برتر تاثیر گذار و مهم این هنرمندان غالب بر آثار مشابه شان است. حتی گاهی دیدن شباهت در اثر هنرجویان و جوان ترها یعنی کارکرد ذهنی آنان در خلق اثر درست پیش می رود. چون توانسته اند مانند بهترین ها فکر و ایده پردازی کنند. ولی باید هدایت شوند تا مسیر تفکرشان در حوزه کارتون مستقل و شخصی شود تا ایده های بکری تولید شود.
مهمترین نکته این است، کارتونیست با جهان یکی می شود، تجربه زندگی و نگاه است که کارتونیست می سازد نه طراحی!
موفق باشد!

 

نظرات() 


http://maliciousindivi77.jimdo.com
چهارشنبه 3 خرداد 1396 02:10 ب.ظ
I just like the valuable info you supply on your articles.
I'll bookmark your blog and check once more right here regularly.
I am quite certain I will learn many new stuff right right here!
Best of luck for the next!
hamid
شنبه 16 دی 1391 06:51 ب.ظ
سلام
اگه پایه ی تبادل لینک هستی تو قسمت ارسال لینک وبلاگم لینکتو ارسال کن
تایید میکنم
ای ست آنلاین
شنبه 16 دی 1391 06:49 ب.ظ
دیگر نگران آپدیت آنتی ویروس نود32 خود نباشید . گروه " ای سِت آنلاین" این مشکل را حل کرده است .فروش اکانت های اختصاصی آپدیت سرور آنتی ویروس نود32 با نازلترین قیمت در سراسر ایران .
اکانت های 90 روزه » 3500 تومان ( نصب بروی 2 سیستم )
اکانت های 180 روزه » 6000 تومان ( نصب بروی 3 سیستم )
اکانت های 365 روزه » 11000 تومان ( نصب بروی 5 سیستم )
----------------------------------------------------------------------
در ضمن نمایندگی فروش هم میدهیم.
حمید رضا
شنبه 16 دی 1391 06:42 ب.ظ
pسلام.
به سایت نمایش یوزرنیم و پسورد نود 32 سر بزن.
واسه وبلاگت یه ابزار هست که می تونی ازش استفاده کنی.
و به کاربرهات یوزر و پسورد آپدیت آنتی ویروس نود 32 رو نشون بدی.
فکر نمی کنی اینطوری می تونی بازدید بیشتری داشته باشی؟!

http://persian-nod.ir
حالا یه سر بزن شاید به دردت خورد یا خوشت اومد.

راستی من نظر گذاشتم پس تو هم یادت نره نظر بدیا!
حمید رضا
شنبه 16 دی 1391 06:34 ب.ظ
pسلام.
به سایت نمایش یوزرنیم و پسورد نود 32 سر بزن.
واسه وبلاگت یه ابزار هست که می تونی ازش استفاده کنی.
و به کاربرهات یوزر و پسورد آپدیت آنتی ویروس نود 32 رو نشون بدی.
فکر نمی کنی اینطوری می تونی بازدید بیشتری داشته باشی؟!

http://persian-nod.ir
حالا یه سر بزن شاید به دردت خورد یا خوشت اومد.

راستی من نظر گذاشتم پس تو هم یادت نره نظر بدیا!
حمید رضا
شنبه 16 دی 1391 06:26 ب.ظ
pسلام.
به سایت نمایش یوزرنیم و پسورد نود 32 سر بزن.
واسه وبلاگت یه ابزار هست که می تونی ازش استفاده کنی.
و به کاربرهات یوزر و پسورد آپدیت آنتی ویروس نود 32 رو نشون بدی.
فکر نمی کنی اینطوری می تونی بازدید بیشتری داشته باشی؟!

http://persian-nod.ir
حالا یه سر بزن شاید به دردت خورد یا خوشت اومد.

راستی من نظر گذاشتم پس تو هم یادت نره نظر بدیا!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox